A homeopátia több száz éves gyógyító eljárás, mely sok mindenben különbözik a „hagyományos” gyógyítástól, azonban nem tagadja annak létjogosultságát. A homeopátia jól megfér az akadémikus orvoslással, egymást segítik, kiegészítik. A homeopátia azt az ősi elvet követi, miszerint az egész embert kell gyógyítani, a testi-lelki-szellemi problémákat összefüggő egységként, harmóniában kezelni.
Ez a holisztikus szemlélet alapja.
A homeopátiás terápia célja az egyensúly helyreállítása, amiben a az ember újra teljességében, egységben érzi magát.
Ehhez a beteg aktív együttműködése szükséges a homeopátiás terápia során. A homeopata orvos igazán akkor lehet sikeres a gyógyításban, akkor tudja valóban „egyénre szabni” a terápiát, ha a páciens a bizalmába fogadja őt és őszintén megnyílik az esetfelvételi beszélgetés során.
A betegnek a homeopátiás kezelés ideje alatt is figyelnie kell magát, reakcióit, tüneteinek változásait. A legapróbb, legkülönösebb részlet is fontos lehet. Az orvos tehát rendszeres visszajelzéseket vár, amik alapján, szükség esetén módosítani tudja a terápiát.
A homeopátiás terápia számos részterülete speciális lehetőségeket, gyógyítási formákat rejt: ilyen a Schüssler arcdiagnosztika, valamint a Bach-féle virágterápia is.
Ehhez szükséges a beteg aktív együttműködése a homeopátiás kezelés során. Eleve csak úgy lehet a homeopata orvos igazán sikeres a gyógyításban, akkor tudja valóban „egyénre szabni” a terápiát, ha a páciens valamennyire a bizalmába fogadja őt és őszintén megnyílik az esetfelvételi beszélgetés során.
Másrészt a betegnek a homeopátiás kezelés ideje alatt is figyelnie kell magát, reakcióit, tüneteinek változásait. A legapróbb, legkülönösebb részlet is fontos lehet. Az orvos tehát rendszeres visszajelzéseket vár, amik alapján, szükség esetén módosítani tudja a terápiát.
Mikor érdemes homeopata orvost felkeresni? Ideális helyzetben a betegségek megelőzésére is alkalmas a homeopátia, de ha már kialakult kórképről van szó, akkor is bátran fordulhatunk a homeopátiához. Akár önálló, akár kiegészítő terápiaként gyakorlatilag bármely betegség kezelésében megállja a helyét. Sőt vannak a gyógyításnak olyan területei, amelyek a modern orvoslás számára ismeretlenek. Ilyen például a védőoltások kivezetése. Oltáskivezetéssel a védőhatás megtartása mellett elkerülhetők az oltóanyagok esetleges nemkívánt hatásai.