Napjainkban egyre gyakrabban hallunk a különböző allergiás megbetegedésekről.
Az allergia tulajdonképpen az immunrendszer túlkapása, vagyis olyan, a környezetből származó anyagokra reagál a védekező rendszerünk, amelyek nem jelentenek veszélyt a szervezet számára, pl. állati szőr, pollenek vagy élelmiszerek. Ilyenkor az szervezet olyan gyulladásos tüneteket mutat (bőrpír, váladékozás, duzzanat), mint amikor kórokozók vagy mérgező anyagok fenyegetik működését.
Allergénnek nevezzük azokat az anyagokat, amelyek allergiát képesek kiváltani. Aszerint, hogy milyen módon kerülünk kapcsolatba az allergénnel, többféle allergiát különböztetünk meg, pl. légúti, táplálék, gyógyszer.
A modern orvoslás bőrtesztekkel és vérből képes bizonyos allergiákat diagnosztizálni. Allergiára utaló tünetek esetén ez általában nem nélkülözhető, nem mindig vezet azonban eredményre.
A természetgyógyászat is rendelkezik lehetőségekkel az allergiák felderítésében és kezelésében. Ilyenkor többnyire nem magára az allergénre (amely csak kiváltója a reakciónak) koncentrál a terapeuta, hanem a betegség hátterét próbálja feltárni. Ennek kapcsán több tényező is szóba jöhet, pl. pszichés túlterheltség, táplálkozási hiányosságok, vitamin vagy nyomelemek hiánya, bélbaktérium flóra összetételének megváltozása, nehézfémterheltség, méregtelenítés szükségessége, védőoltások. Ezen faktorok hatására egy idő után a szervezet kompenzációs lehetőségei kimerülnek. Az ember különbözőképpen reagálhat ezekre a terhekre: bőrkiütéssel, ekcémával, orrfolyással vagy -dugulással, szemviszketéssel, stb.
Az allergiák mind önálló, mind kiegészítő kezelésében jó eredménnyel használhatók a homeopátiás szerek, méregtelenítés, böjt, béltisztítás, nehézfém kivezetés, bizonyos táplálkozás- és életmódbeli változtatások. Érdemes szakember irányításával ezeket a természetes módszereket megpróbálni kezdődő és régebben fennálló allergiáknál egyaránt!